Lanserer podcast om terapeututvikling

 – Vi ønsker å bli bedre, ikke bare kunne mer, sier psykologspesialist Filip Myhre og lege Mikkel Eielsen. Sammen lanserer de nå podcasten TerapeutLab – et faglig ambisiøst og uhøytidelig lydunivers om hvordan terapeuter forhåpentligvis kan bli bedre i praksis.

Nyhetsartikkel publisert 09/03/26

Filip Myhre og Mikkel Eielsen har gått i studio for å lage en podcast om terapeututvikling. I fem episoder deler de nyttige erfaringer og refleksjoner som de håper vil være nyttige for alle som jobber med psykoterapi og faglig utvikling.

 

Podcasten er en del av Modum Bads systematiske satsing på terapeututvikling som bærer samme navn som podcasten.
Målet for TerapeutLab er bedre kvalitet i behandling og større helsegevinst for pasientene. Podcasten er en del av prosjektets formidling utad, der vi deler erfaringer og refleksjoner som vi håper kan være nyttige for alle som jobber med psykoterapi og faglig utvikling, forklarer de to entusiastene.

Systematisk utvikling

– Dere kaller podcasten TerapeutLab. Kan dere si litt om bakgrunnen – hvordan oppstod prosjektet TerapeutLab på Modum Bad?
TerapeutLab vokste frem av en ganske enkel, men krevende erkjennelse: Vi vet mye om hva som virker i psykoterapi, men vi vet mindre om hvordan terapeuter faktisk utvikler seg over tid og blir bedre i praksis, sier Eielsen som leder prosjektet.

“Terapeututvikling kan ikke overlates til tilfeldigheter og erfaring alene. Det må være et systematisk arbeid”


I klinisk arbeid, forskning og veiledning har vi sett at det ikke holder å kunne en metode. Det avgjørende er hvordan terapeuten bruker den – i møte med et konkret menneske, med en konkret historie.
– Terapeututvikling kan ikke overlates til tilfeldigheter og erfaring alene. Det må være et systematisk arbeid, sier prosjektgruppen bak TerapeutLab.

Les mer om oppstarten av Terapeutlab her.

 

Står i et paradoks

– Hvorfor var det nødvendig å starte dette nå?
Fordi vi står i et paradoks. Vi har mer kunnskap enn noen gang om behandlingseffekt – og samtidig vet vi at det er store variasjoner i hvilke resultater terapeuter oppnår. Disse variasjonene øker i takt med pasientenes kompleksitet, sier Myhre.
Ved Modum Bad behandles i hovedsak pasienter som ikke har hatt tilstrekkelig utbytte av standardbehandling andre steder.
– Hvis målet er best mulig helsegevinst for pasientene, kan vi ikke bare se på metodevalg. Vi må også sette søkelys på terapeutens ferdigheter, utvikling og læringskultur, sier initiativtakerne.
De to mener TerapeutLab-prosjektet kan være ett av svarene på behovet.

 

“Vi må sette søkelys på terapeutens ferdigheter, utvikling og læringskultur”

 

Trene på terapi

– Hva er det dere ønsker å oppnå med TerapeutLab?
Vi ønsker å utvikle et fagutviklings- og veiledningsformat som faktisk gjør terapeuter bedre – på en måte som kan måles i pasientenes opplevde nytte og utvikling, sier Eielsen.
Det betyr at vi ikke bare diskuterer terapi – vi trener på det. Vi undersøker hva som skjer i rommet. Vi bruker konkrete data. Målet er bedre kvalitet i behandling – og dermed bedre helsegevinst.

Kvalitetssikring

– Prosjektet er en del av et kvalitetssikringsarbeid. Kan dere si noe om det?
– Ja, det er viktig for oss om – og eventuelt hvordan denne typen veilednings- og treningsformat kan bidra til bedre terapeutiske ferdigheter og bedre pasientutfall.
Ambisjonen er at arbeidet skal være etterprøvbart, transparent og kunnskapsbasert – og at erfaringene kan komme hele fagfeltet til gode. 

I 2008 undersøkte Modum Bad hvilke terapeuter som ble mest verdsatt av pasientene. Svaret var hestene. I 2026 tar to terapeuter ekspertisen tilbake fra hestene: Filip Myhre og Mikkel Eielsen lanserer podcasten TerapeutLab.

 

Økonomisk støtte

– Hvordan er prosjektet finansiert?
– Vi er svært takknemlige for den uvurderlige støtten fra Sparebankstiftelsene, som bidrar til finansieringen av prosjektet. Uten den støtten ville det vært langt vanskeligere å utvikle et så grundig og forskningsforankret tilbud. Det gir oss mulighet til å arbeide langsiktig, systematisk og med høy faglig kvalitet, sier Eielsen.

 

“Hvordan kan vi som terapeuter bli litt mer presise, litt mer modige og litt mer effektive – uten å miste menneskeligheten?”

 

Fem prinsipper

– Hva er kjernen i podcastserien dere nå lanserer?
Podcasten er i første omgang en faglig utforskning av de fem prinsippene TerapeutLab bygger på: systematisk bruk av feedback fra pasientene, samme modell hos veileder og veiland, deliberate practice, FIS-ferdigheter og veiledning på videomateriale, forklarer Myhre.
Begge understreker likevel at hjertet i podcasten egentlig er noe enda enklere: Hvordan kan vi som terapeuter bli litt mer presise, litt mer modige og litt mer effektive – uten å miste hjerte for pasienten?

 

Lettbent, men faglig

– Dere har kanskje  valgt en litt annerledes form enn andre podcaster om psykoterapi. Hva kjennetegner deres?
– Vi har valgt en samtaleform som er forsøksvis lettbent samtidig som vi prøver å være faglig ambisiøse. Vi tror nemlig ikke at faglig tyngde krever alvorlig tone hele tiden. Tvert imot kan ofte humor og varme gjøre krevende konsepter litt mer tilgjengelig og kanskje åpne rom for dypere refleksjon. Derfor forsøker vi å veksle mellom konkrete kliniske eksempler, forskning, egne erfaringer – og litt fjas på både egen og den andres bekostning.

 

“Vi tror nemlig ikke at faglig tyngde krever alvorlig tone hele tiden”

 

 

Tubamusikalsk intro

– Er det også derfor dere har valgt en tubamusikalsk intro –istedenfor Titanic-fioliner?
– Ja, stemmer. Psykoterapi forbindes ofte med alvor, tyngde og mollstemning. Vi ønsket å signalisere noe annet: Dette er seriøst arbeid – men det trenger ikke være selvhøytidelig, sier Myhre.
– Og terapi i seg selv rommer jo ofte både det alvorlige, men også lysglimt. Det er dypt alvor når mennesker strever, men det finnes også liv, varme og humor i terapirelasjonen. Vi ønsket at podcasten skulle speile det. Dessuten tror vi at læring skjer best når man både er engasjert og trygg – ikke når man er stiv og anstrengt.
– Hva håper dere terapeuter som lytter sitter igjen med?
Vi håper de blir nysgjerrige på egen praksis og at de kanskje kan kjenner seg som en del av et større felleskap hvor vi alle forsøker å utvikle oss som terapeuter.

Podcasten finner du her:

09.03.26
info@modum-bad.no

Share Button
Print Friendly and PDF