Verdensdagen: Beredskap i hodet – ikke bare i kjelleren
I tider med kriser og usikkerhet, er det ikke bare batterier og matlager i kjelleren som teller. Det er også viktig å styrke vår mentale motstandskraft, men hvordan gjør vi det? Dette vil Cecilie Daae snakke om i sitt foredrag på Modum Bad torsdag 9. oktober.

«Mental egenberedskap – det er ikke bare hva du har i kjelleren som betyr noe, men også hva du har «i hodet», sier Cecilie Daae, leder i NKVTS, som holder foredrag i Festsalen 9. oktober, i forbindelse med Verdensdagen for psykisk helse.
Krig, økonomisk uro, klimakrise og teknologiske endringer skaper en ny virkelighet. Langvarig usikkerhet påvirker oss fysisk og mentalt, og kan svekke både dømmekraft og tillit. Når tryggheten forsvinner, øker risikoen for psykiske lidelser og polarisering.
Evne til å tåle

KariAnne Vrabel
– I forbindelse med Verdensdagen for psykisk helse har vi invitert Cecilie Daae, leder i Nasjonalt kunnskapssenter mot vold og traumatisk stress (NKVTS). Hun vil gi oss gode råd for den urolige tiden vi lever i, sier KariAnne Vrabel, konstituert direktør ved Modum Bad.
Kunnskapssenteret forsker, utvikler og sprer kunnskap om vold, overgrep og traumatisk stress.
– Daae er invitert til å snakke om vår mentale motstandskraft, det vil si evnen til å tåle, forstå og handle. Hvordan kan vi styrke denne beredskapen, både som enkeltpersoner og samfunn?
Motstandsdyktige nærmiljøer
Psykisk egenberedskap handler om å kjenne våre egne grenser og ressurser. Det handler også om å bygge fellesskap og strukturer som gjør det lettere å stå i motgang.
– Motstandsdyktige nærmiljøer kan være avgjørende for hvordan vi håndterer usikkerhet og urolige tider, sier Vrabel.
Felles innsats
Foredragsholder Cecilie Daae har bred erfaring fra helse- og beredskapssektoren. Hun er opptatt av samarbeid på tvers av fagområder.
– Gode nettverk og felles innsats er viktig for å styrke samfunnets evne til å møte psykiske utfordringer. Utholdenhet og motstandskraft må videreutvikles i hver og en av oss, lokalsamfunn, regioner og nasjoner.
Men hvordan gjør vi det og hva er viktigst? Det vil Cecilie Daae gi noen svar på i sitt foredrag i Festsalen 9. oktober kl. 20.
Det blir mulighet til å kjøpe kaffe og noe å bite i fra kl. 19.00 i Café Thaulow.
27.08.25
info@modum-bad.no


