Denne høsten får de siste pasientrommene på Modum Bad eget bad.
2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012
08.08.2011

Driftssjef Finn Ellingsrud gleder seg til å tilby Vita-pasientene et helrenovert hus.
Hele 16 nye bad skal stå ferdige til 4. september. Vita-bygget opplever dermed en skikkelig vitalisering.
Villa Vita er det siste bygget på Modum Bad som har manglet bad til hvert pasientrom. Denne sommeren blir det en realitet. I hele juli har arbeidet med å bygge de nye badene pågått. Resten av Vita gjennomgår også en forvandling.
-Fortsatt er det mye som gjenstår, men den 4. september skal Villa Vita fremstå i ny drakt, lover driftssjef Finn Ellingsrud.
Driftssjefen forteller at Villa Vita har sett ut som en bunkers i sommer. Fra startskuddet gikk den 22. juni har håndverkere vært i sving – flere av Modum Bads egne, men også meget gode håndverkere fra innleide firmaer som i følge driftssjefen har gjort en utmerket jobb. 16 nye bad er bygget, med varmekabler og fliser. For å få plass til badene er størrelsen på rommene blitt noe redusert.
-Men det blir fortsatt et pasientrom med god ”hotellstørrelse” understreker Ellingsrud.
Arbeidet med det nye røropplegget har medført mye kjerneboring i den gamle murbygningen fra 1960-årene. I tillegg til nytt røropplegg fornyes det elektriske anlegget. Nye vinduer settes også inn i hele huset. Kronen på verket blir nytt tak.
Ombyggingen av Vita har en kostnadsramme på 3 – 3,5 millioner kroner.
De fleste bygninger på Modum Bad er beholdt eller tilbakeført i den opprinnelige sveitserstilen fra 1800-tallet. Villa Vita er imidlertid typisk for 1960-tallet.
- Siden Vita-bygget ikke egnet seg for ombygging til sveitserstilen, har vi bevisst valgt å holde det i den opprinnelige 60-tallsstilen, forteller Ellingsrud.
Pasientene er nå tilbake på Modum Bad etter tre ukers ferie. De har fått midlertidig tilhold i andre bygg på området til Villa Vita står ferdig til bruk.
Tekst/foto: Unni Tobiassen Lie
Se flere bilder fra oppussingen av Vita:

Både Modum Bads egne håndverkere og håndverkere fra lokale bedrifter har jobbet hardt i sommer for å rehabilitere Vita-bygget. Fra v.: Modum Bads egen tømrer Terje Jacobsen, flislegger Kjell Tørre, rørlegger Per Erling Hovde, elektriker Rune Steinseth og teknisk leder Tore Pedersen ved Modum Bad.

Terje Jacobsen fra Modum Bad og snekker Roar Solheim fra Solheim Bygg setter inn nytt vindu på et av Vitas to kjøkken.

Modum Bads egen maler, Sven Engen, sparkler og svinger malerkosten til den store gullmedalje.

Lærling Kjetil Skjelbred og elektriker André Finsrud fra Krøderen Elektro.

16 nye toaletter er foreløpig lagret i en av stuene på Vita. Her teller driftssjef Finn Ellingsrud og husmor Lillian Solheim beholdningen.
Avd. for angstlidelser, Avd. for spiseforstyrrelser, Avd. for traumebehandling og interpersonlig terapi, Traumeavd. dagtilbud Oslo, Avd. for depressive lidelser og komplisert sorg, Vitaavdelingen, Senter for familie og samliv, Ressurssenteret Villa Sana, Forskningsinstituttet, Poliklinikken
Ønsker du å få informasjon om hva som skjer på Modum Bad? Registrer deg her!