
PREP er et konsept som tilbyr kunnskap og metoder som er ment å styrke kommunikasjonsferdigheter, evnen til gjensidig forståelse og opplevelsen av samhørighet i parforhold. PREP står for Prevention and Relationship Enhancement Program og er opprinnelig utviklet i USA på bakgrunn av forskning. Programmet ble oversatt og bearbeidet for norske forhold av det daværende Samlivssenteret i 1998, med økonomisk støtte fra Barne- og familiedepartementet. Alt pedagogisk materiell er nylig revidert på bakgrunn av erfaringer med bruk av programmet i Norge.
PREP kurs for par holdes over hele landet av kursledere som har fått opplæring gjennom Modum Bad Til nå har over 10.000 par gått på kurs. Vi har utviklet kurs for par gjennom flere år, og kommet fram tre formater som vi synes fungerer godt: 12-timer (helgekurs eller kurs spredt ut over flere dager), 6-timer (dagskurs) og PREP for et par (privatundervisning, minimum fire timer). Kursene for grupper av par gjennomføres med to kursledere - en mann og en kvinne. Hvert par får veiledning under de praktiske kommunikasjons- og problemløsningsøvelsene. De viktigste pedagogiske virkemidlene på parkursene er parvise øvelser og samtaler, innledet med korte foredrag, illustrerende rollespill, tegninger, filmklipp, dikt og musikk. Parkursene passer for par i alle aldre som ønsker å utvikle forholdet og å forebygge problemer. Kursene er ikke et terapeutisk tilbud og derfor ikke egnet for par med alvorlige samlivskonflikter.
Til nå har over 1.200 fagpersoner sertifisert seg i samlivsprogrammet PREP. Mange bruker metoder fra PREP i sitt daglige arbeid med par og familier. Her ved Senter for familie og samliv har man på avdeling for familiebehandling opparbeidet lang erfaring i å bruke programmet i terapeutisk arbeid med par. Ved avdeling for forebygging bruker vi kunnskap og metoder fra PREP i veiledningssamtaler med par og vi tilbyr også oppfølgingssamtaler etter PREP-kurs.
Med utgangspunkt i PREP-programmet kan du holde kommunikasjonskurs for par - og bruke elementene av programmet i rådgivning og terapeutisk arbeid med par. For å bli sertifisert kursleder/veileder i samlivsprogrammet PREP, må du delta på et av våre kurs og kjøpe sertifiseringspakken som inneholder bl.a. arbeidshefter for par og en ressursperm med omfattende faglig innhold, situasjonsillustrasjoner av kunstneren Hilde Hodnefjell, PREP-filmen og andre filmklipp og powerpointpresentasjon.
På et opplæringskurs tar vi for oss deler av innholdet i PREP, og hvordan PREP kan formidles til par på kommunikasjonskurs. Deltakerne får trening i å framlegge stoff, samt øvelse i å lære par kommunikasjons- og problemløsningsferdigheter. Kurset skal også gi erfaring med å utvikle et opplegg for en økt til et parkurs.
Fagpersoner med tre års høgskole- eller profesjonsutdanning, f.eks. innen helse- og sosialfag, psykologi, pedagogikk eller teologi.
Det teoretiske utgangspunktet for PREP er kognitiv adferdsteori, med innflytelse fra adferdsorientert parterapi. Antakelsen er at par kan lære seg mer realistiske og konstruktive tankemønstre, kommunikasjonsformer og metoder for konflikthåndtering. Det kan så hjelpe dem med å utvikle og ivareta et godt forhold. På den ene siden retter programmet oppmerksomheten mot faktorer som påvirker et forhold i negativ retning dersom de får utvikle seg, slik som destruktive konfliktmønstre og negative følelsesuttrykk. På den andre siden vektlegges faktorer som stimulerer til en positiv utvikling i parforholdet.
Det er gjennomført en rekke eksperimentelle studier av ulike samlivsprogrammer fra bl.a. USA, Australia, Tyskland og Nederland, og det begynner å bli godt dokumentert at ferdighetsorienterte programmer, slik som PREP, kan ha positiv effekt på parrelasjonen til kursdeltakerne. Den mest omfattende forskningen er knyttet til PREP-programmet. Deltakere på PREP-kurs har mindre sannsynlighet for å oppleve samlivsbrudd, sammenliknet med par i kontrollgruppen. De har også vist større tilfredshet med parforholdet og færre problemer opp til 5 år etter endt kurs.
For å få rett til å bruke materiellet, må du undertegne en avtale med Modum Bads Senter for familie og samliv, som har copyright til PREP-programmet. Det forutsettes også at kursledere/veiledere er personlig egnet og ikke har åpenbare uløste/ubearbeidede konflikter knyttet til eget samliv.
Deltakelse på et opplæringskurs forutsetter at du forbereder deg. Du må lese to artikler i artikkelsamlingen Fra teknikk til holdning. Dette er inkludert i kursprisen, og blir sendt ut samtidig med bekreftelse på kursplass.
Når finnes det kurs? klikk her
Passer ikke dette, kan du sende oss en e-post og vi gir deg beskjed når neste kurs blir lagt ut på nettsiden.
PREP kommunikasjonskurs for par
Amerikansk PREP og om forskningen
Oversikt over PREP kommunikasjonskurs
Avd. for angstlidelser, Avd. for spiseforstyrrelser, Avd. for traumebehandling og interpersonlig terapi, Traumeavd. dagtilbud Oslo, Avd. for depressive lidelser og komplisert sorg, Vitaavdelingen, Senter for familie og samliv, Ressurssenteret Villa Sana, Forskningsinstituttet, Poliklinikken
Ønsker du å få informasjon om hva som skjer på Modum Bad? Registrer deg her!